پرشین

چند توصیه ساده برای افزایش سرعت عملکرد کامپیوتر

در این مقاله قصد داریم با آموزش چند تکنیک ساده کمک کنیم راحت‌تر و سریع‌تر از ویندوز کامپیوتر

در این مقاله قصد داریم با آموزش چند تکنیک ساده کمک کنیم راحت‌تر و سریع‌تر از ویندوز کامپیوتر خود استفاده نمایید. البته چنین تغییراتی ممکن است ریسک به همراه داشته باشد اما شما با خیال راحت می‌توانید توصیه‌های ما را به کار گیرید.

بیشتر کاربران ترجیح می‌دهند با استفاده از نرم‌افزارهایی چون CCleaner و Glary Utilities به سیستم خود سر و سامان دهند اما هر کاربری می‌تواند با ورود به بخش تنظیمات و اعمال چند تغییر کوچک باعث بهبود و تسریع در عملکرد کامپیوتر کند. البته به شرطی که این تغییرات به صورت آگاهانه اعمال شوند و شما بدانید چطور باید به حالت اول بازگردید.

 

تذکر: توصیه می‌شود قبل از شروع کار، تنظیمات بخش System Restore را به گونه‌ای تغییر دهید که در صورت بروز هرگونه مشکل فنی بتوانید سیستم را به حالت اولیه بازگردانید.

در ویندوز ایکس‌پی، به منوی استارت رفته و مسیر زیر را پیدا کنید:

Start > Programs > Accessories > System Tools

و سپس وارد بخش System Restore شوید و گزینه Create a restore point را انتخاب کرده روی دکمه Create کلیک کنید.

در ویندوز ۷ ، ابتدا به مسیر زیر بروید:

Control Panel > System > System Protection

حال روی کلید Create کلیک کنید.

 

غیرفعال‌کردن پیام تایید Delete

اگر به صورت دستی در حال حذف‌کردن فایل های اضافی هستید نمی‌توانید برای هر مرحله یک بار روی جواب بله (تایید Delete) کلیک کنید. به همین خاطر بهتر است این پیام را غیرفعال کنید. ابتدا روی Recycle Bin راست‌کلیک و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

حالا تیک گزینه Display delete confirmation dialogue را بردارید.

 

 

غیرفعال‌کردن برنامه‌های سنگین سیستم

یکی از ویژگی‌های ویندوز ۷، بخش Windows Resource Monitor است که به کاربر اجازه می‌دهد نمای کلی برنامه‌های سیستم را در اختیار داشته باشد و اطلاعات دقیقی از نحوه عملکرد کامپیوتر کسب کند: پردازنده، حافظه سیستم و میزان استفاده سیستم از شبکه.

برای شروع کار، روی منوی استارت کلیک کرده و در قسمت Search programs and files کلمه resmon را وارد کنید.

با استفاده از این ابزار می‌توانید عملکرد برنامه‌های مختلف سیستم را متوقف کرده و مشکلات فنی را به راحتی حل کنید.

 

 

غیرفعال‌کردن ویژگی فهرست‌بندی جستجو

این ویژگی به شما کمک می‌کند سریع‌تر، فایل یا پوشه موردنظر خود را پیدا کنید. اما مشکل اینجاست که از منابع ارزشمند کامپیوتر استفاده کرده عملکرد سیستم شما را کند می‌کند. برای غیرفعال‌کردن این ویژگی به منوی استارت رفته عبارت services.msc را وارد کنید. در پنجره جدید، پایین‌تر بروید و روی گزینه Windows Search راست کلیک و گزینه Properties را انتخاب کنید. در برگه General روی منوی Startup type کلیک و گزینه Disabled را انتخاب کنید. در نهایت روی گزینه OK کلیک کنید و کامپیوتر را دوباره راه‌اندازی کنید.

 

 

غیرفعال‌کردن بالن یادآوری

در ویندوز۷ برای انتخاب پیام‌های هشدار مورد نیاز باید به این ترتیب عمل کنید: از منوی استارت به کنترل پانل سیستم رفته وارد بخش Action Center شوید و سپس روی گزینه تنظیمات Change Action Center کلیک کرده تیک کنار پیام‌های هشداری که نمی‌خواهید دریافت کنید را بردارید.

 

 

برنامه‌های مهم حق بیشتری دارند

شما می توانید تنظیمات ویندوز را تغییر دهید تا برخی برنامه‌های مهم سیستم از منابع بیشتری استفاده کنند. در واقع شما می‌توانید اولویت بندی برنامه‌های سیستم را مشخص کنید.

در ویندوز ۷، ابتدا به کمک سه دکمهCtrl + Shift + Esc  پنجره Task manager را باز کنید.

در برگه Applications روی نام برنامه موردنظر خود راست کلیک و فرمان Go To Process را انتخاب کنید. با این کار پروسس برنامه مورد نمایش داده می‌شود. روی Process راست کلیک کرده و گزینهSet Priority  را انتخاب کنید:

  • Low : پایین
  • AboveNormal : بیش از حد معمول
  • High : بالا

 

 

فضای کم سیستم

اگر از یک نت‌بوک یا کامپیوتر شخصی قدیمی استفاده می‌کنید احتمالا با هشدارهای مدام ویندوز در مورد فضای کم در هارد سیستم مواجه شده‌اید. در این حالت سیستم از شما می‌خواهد فایل‌های غیرضروری را حذف کنید. برای حذف این هشدارهای مزاحم می‌توانید به آدرس زیر در رجیستری سیستم بروید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

در این قسمت راست کلیک کرده، ابتدا گزینه New و سپس DWORD (32-bit) را انتخاب کنید.

نام آن را به NoLowDiskSpaceChecks تغییر دهید.

در پنل سمت راست دو بار روی آن کلیک کنید. سپس ارزش آن را روی ۱ تنظیم کنید.

برای تغییر این وضعیت(برگشت به حالت قبل) می‌توانید در صورت نیاز به همین آدرس رفته ارزش موردنظر را روی ۰ تنظیم کنید.

 

 

تسریع عملکرد فلش USB

شما می‌توانید سرعت خواندن اطلاعات از روی فلش USB را افزایش دهید.

ابتدا به مسیر زیر بروید:

Control Panel > System > Device Manager

در بخش Device Manager، فلش خود را بیابید(قاعدتا باید در بخش Disk drives باشد). روی نام آن راست کلیک کرده و گزینه Properties  را انتخاب کنید.

حالا باید برگه Policies را انتخاب کرده روی گزینه Better for performance کلیک کنید.

نکته بسیار مهم در این مورد این است که در این حالت برای خارج کردن فلش از درگاه USB باید حتما از گزینه Safely remove hardware  استفاده کنید.

 

 

کوتاه‌کردن لیست منوی کلیک راست

با حذف برخی از گزینه های لیست منوی کلیک راست می‌توانید سریع‌تر و راحت‌تر از این قسمت استفاده کنید. برای این کار بهتر است از برنامه رایگان ShellExView شرکت NirSoft استفاده کنید (در دی‌وی‌دی همین شماره قرار دارد) با نصب این برنامه می‌توانید موارد غیرضرور را به راحتی با فشاردادن کلید F7 حذف کنید.

 

 

بالابردن سرعت ماوس

با تغییر تنظیمات ماوس سیستم می‌توانید سرعت عملکرد آن را بالا ببرید.

برای انجام این کار وارد بخش کنترل پنل شوید و گزینه Mouse را انتخاب کنید.

حالا باید برگه Pointer Options را انتخاب و گزینه pointer speed را روی Fast تنظیم کنید. همچنین دقت کنید که گزینه Enable pointer precision تیک خورده باشد.

به علاوه با استفاده از گزینه Snap To می‌توانید تنظیمات را به گونه‌ای تغییر دهید که در هر پنجره ویندوز، گزینه پیش‌فرض (OK، Next یا Save) برای کلیک‌شدن انتخاب شود. حالا می‌توانید برگه Buttons را انتخاب کرده سرعت دابل کلیک خود را بالا ببرید. در نهایت روی کلید OK کلیک کنید تا تمام تغییرات مذکور اعمال شوند.

 

 

تغییر نحوه نمایش محتویات پوشه

اگر نحوه نمایش محتویات پوشه در سیستم خود را نمی‌پسندید می‌توانید این تنظیمات پیش‌فرض را تغییر دهید تا راحت‌تر و سریع‌تر با پوشه‌ها کار کنید.

ابتدا وارد Control Panel شده و گزینه Folder options را انتخاب کرده به برگه View بروید و تغییرات مورد نظر را اعمال و در نهایت روی کلید Apply to All Folders کلیک کنید تا تغییرات موردنظر در تمام پوشه‌ها اعمال شود.

 

 

کلید میان‌بر بسازید

شما می‌توانید با استفاده از کلیدهای میان‌بر، به راحتی به برنامه‌های موردنظر خود دسترسی داشته باشید.

برای این کار روی آیکون shortcut یک برنامه راست کلیک کرده گزینه Properties را انتخاب کنید. در برگه Shortcut در داخل مستطیل Shortcut Key کلیک کرده کلیدهای میان‌بر موردنظر را روی کیبورد فشار دهید تا ترکیب میان‌بر موردنظر تنظیم شود. معمولا قسمت اول این ترکیب (Ctrl + Alt) توسط سیستم پر می‌شود و قسمت دوم را شما باید مشخص کنید. در انتها روی کلید OK کلیک کنید تا تغییرات، اعمال شود.

 

 

اضافه کردن به گزینه‌های Send to

در ویندوز ۷ می‌توانید با استفاده از گزینه Send to در منوی راست‌کلیک، فایل‌ها و پوشه‌ها را به قسمت‌های مختلف سیستم منتقل کنید. البته بیشتر گزینه‌های این منو hidden  هستند و برای مشاهده لیست کامل باید در حالی که روی یک فایل راست کلیک کرده‌اید، کلید Shift را نگه دارید تا لیست کامل منوی Send to ظاهر شود.

برای اضافه کردن گزینه دلخواه به این لیست باید به منوی استارت رفته عبارت shell:sendto را وارد کنید. در این قسمت می‌توانید گزینه‌های دلخواه را به منوی Send to اضافه کنید.

 

 

جستجوی سریع فایل

اگر معتقدید ابزار جستجوی ویندوز خیلی کند عمل می‌کند می‌توانید از برنامه رایگان Quick Search (دی‌وی‌دی همین شماره) استفاده کنید. این برنامه به سرعت هارد دیسک شما را جستجو می‌کند تمام برنامه‌ها را در یک لیست کامل در اختیار شما قرار می‌دهد. بدین ترتیب شما می‌توانید با تایپ کردن چند حرف ابتدایی فایل مربوطه به سرعت آن را بیابید. همچنین در این برنامه می‌توانید با استفاده از اطلاعات مختلف، فایل‌های مذکور را فیلتر کنید تا به سرعت به فایل موردنظر خود برسید. برای بازکردن و بستن این لیست هم کافیست دو بار کلید CTRL را فشار دهید.

 

 

پیدا کردن و حذف میان برهای معیوب

فایل‌های میان‌بر برنامه‌هایی که از روی سیستم پاک کرده‌اید ممکن است عملکرد سیستم را کند کند. بنابراین بهتر است از شر این فایل‌های معیوب خلاص شوید. برای این کار هم ابزاری رایگان به نام Broken Shortcut Fixer وجود دارد (دی وی‌دی همین شماره). این برنامه با شناسایی فایل‌های میان‌بری که دیگر کاربردی ندارند به کاربر اجازه می‌دهد با یک کلیک ساده این فایل‌های اضافی را از سیستم حذف کند.

 

ثبت دیدگاه